• Timea Drozdiakova

RÍMSKE KOLOSEUM: mýty a kuriozity, ktoré by ste mali poznať

Ak existuje v Ríme pamiatka, ktorú jednoznačne nemôžete obísť, tak je to Koloseum. Táto impozantná stavba je nesporným symbolom Ríma a jej búrlivá minulosť neprestáva fascinovať dodnes.


V našom článku vám prinesieme pár historických zaujímavostí o Koloseu, ktoré by ste mali rozhodne poznať!


Foto: Pixabay


1. Stavba stojí na mieste, kde sa pôvodne nachádzal Neronov obrovský palác Domus Aurea, postavený po veľkom požiari Ríma v roku 64. Neďaleko neho sa nachádzala kolosálna socha Nera, od ktorej je podľa legendy odvodený názov Koloseum. Po zavraždení cisára bola socha prestavaná na Sol, boha Slnka, a bola doplnená o slnečnú korunu.


2. Koloseum nie je okrúhle, ale oválne – Koloseum je jedna veľká elipsa s obvodom 527 metrov.


Foto: Pixabay


3. Maximálna kapacita Kolosea bola 50 000 divákov, čo je o 8.500 viac ako má dnes moderný štadión Juventus!


4. Postavili ho za 2 roky a 9 mesiacov a slávnostne otvorili v roku 80 n. l. Súčasťou otváracieho ceremoniálu boli slávnosti, ktoré trvali sto dní a za jeden deň bolo pri slávnostiach zabitých viac ako 5.000 šeliem.


5. Počas jeho „aktívnych rokov“ vo vnútri Kolosea zahynulo približne 500 000 ľudí a najmenej milión zvierat.


6. Počas Flavianovej éry v Koloseu nikdy neboli obetovaní žiadni kresťanskí mučeníci. Bitiek sa zúčastňovali len profesionálni gladiátori alebo vojnoví zajatci.


7. Okrem tradičných zápasov gladiátorov s divokými zvieratami sa v Koloseu organizovali aj predstavenia nazývané Naumachie, počas ktorých sa odohrávali skutočné námorné bitky. Pri takýchto príležitostiach bola aréna úplne naplnená vodou.


8. Predstavenie v Koloseu trvalo celý deň a preto si diváci museli z domu doniesť mäkké vankúše, aby sa počas predstavenia cítili pohodlne.


Foto: Pixabay


9. Gladiátorské „súťaže“ zrušil v roku 404 Honorius I. po nehode, pri ktorom bol zabitý grécky mních Almacchio, ktorý prišiel do Arény protestovať proti takémuto odpornému mučeniu.


10. Okrem toho, že Koloseum je nesporným symbolom Ríma a je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO, bolo v roku 2007 zaradené medzi nových 7 divov sveta.


11. Pamätník slúži na podporu medzinárodnej kampane proti trestu smrti. Už viac ako 15 rokov sa osvetlenie stavby mení z bieleho na zlaté vždy, keď je kdekoľvek na svete zmiernený alebo zrušený rozsudok smrti.


12. Počas fašistickej diktatúry bolo navrhnuté využitie Kolosea ako turistickej ubytovne pre turistov a pútnikov.


13. Vo vnútri amfiteátra sa nachádzajú viac ako 350 druhov, voľne rastúcich, exotických rastlín.


14. Len niekoľko svetových hudobných velikánov malo to šťastie vystupovať v Koloseu: Paul McCartney, Ray Charles a Elton John.


15. "Archeologický okruh Koloseum, Forum Romanum a Palatín" je najnavštevovanejším turistickým miestom v Taliansku.


Foto: Pixabay


A ešte pár legiend na záver:

Podľa niektorých stredovekých mýtov Koloseum údajne predstavuje vchod do podsvetia, kde za súmraku putujú duše mŕtvych a hľadajú večný pokoj.


Druhá legenda hovorí, že mnohé rastliny z ďalekých krajín, ktoré sa ujali v oblasti Kolosea, pochádzajú zo sandálov cestovateľov alebo z labiek zvierat obetovaných zlým cisárom.


Ďalšia kuriózna legenda hovorí, že Koloseum bolo akýmsi diabolským chrámom, v ktorom čarodejníci kládli stúpencom otázku: "Colis Eum", čo znamená "Klaňajte sa mu", pričom odkazovali na diabla. Odtiaľ pochádza názov Koloseum.


Ak sa chcete dozvedieť ešte viac kuriozít nielen o Koloseu, ale aj iných pamiatkach Ríma, pridajte sa ku nám. Naša sprievodkyňa, ktorá sa pred niekoľkými rokmi v Ríme natrvalo usadila, vás povedie po najväčších ale aj menej známych pamiatkach a porozpráva vám kopec zaujímavostí, o ktorých sa nikde nedočítate.

Viac informácií o pobyte nájdete TU.