• Timea Drozdiakova

AMALFI VÁS OHÚRI SVOJOU PESTROFAREBNOSŤOU

Na začiatok si predstavte najromantickejšie miesto v Taliansku. Napadli vám hneď Benátky alebo Verona? Ihneď na ne zabudnite. Videli ste už Amalfské pobrežie? Určite ste si niekde na sociálnych sieťach všimli vysvietenú, nočnú fotografiu nádherného mesta Positano.


Amalfské pobrežie leží v regióne Kampánia na juhozápade Talianska a obmývajú ho priezračné vody Tyrhénskeho mora. Poďme sa pozrieť na miesta, ktoré vás presvedčia o tom, že Amalfské pobrežie by malo byť na vašom cestovateľskom zozname.


Foto: vivere il mare


Amalfi – symbol Amalfského pobrežia

Hlavné mesto Amalfského pobrežia zozadu strážia svahy Monti Lattari a v prednej časti sa rozprestiera čisté more s nádhernými plážami. Hlavnou dominantou mesta je katedrála z 9. storočia, ku ktorej sa dostanete cez 62 schodov. Z jej vrchu sa vám naskytne výhľad na celé hlavné námestie mesta Amalfi. Centrum mesta je popretkávané malými uličkami s bielymi domčekmi, na ktoré zhliadajú historické strážne veže ako napríklad Torre Saracena ležiaca kúsok od kláštora sv. Francesca. Ku mestu Amalfi sa viaže dlhoročná tradícia ručnej výroby papiera, známeho ako Bambagina.


Foto: Pixabay


Positano – miesto odpočinku Panny Márie

Positano by zaradili Taliani medzi najkrajšie miesta z celého Talianska. Všade okolo seba uvidíte farebnú architektúru, ktorú dokonale dopĺňa nádherné, čisté more a rôzne druhy zaujímavej flóry. Positano je romantickým mestečkom, kde ulice lemujú malé obchodíky s tradičnými suvenírmi. Ku magnetkám si však nezabudnite kúpiť kvalitné, ručne vyrábané sandále, ktoré určite využijete na prechádzkach v náročnejšom teréne.

Na mesto Positano sa viaže legenda, ktorá vysvetľuje jeho názov. Kedysi dávno sa na toto miesto doplavila turecká loď, ktorá mala na palube obraz Panny Márie. Ako kapitán odpočíval, zrazu počul tichučký šepot slov ,,posa, posa", čo znamená v preklade ,,položte ma", ktorý vychádzal práve z tohto obrazu. Kapitán vzal obraz do rúk a položil ho na more. V tom okamihu sa začala loď akoby zázrakom vznášať a vedel, že urobil dobre. Na mieste, kde more vyplavilo obraz, postavili miestni obyvatelia kostol ako symbol miesta odpočinku Panny Márie.


Foto: net-a-porter


Sorrento – mesto na lávových terasách

Talianske mestečko Sorrento nepatrí medzi obyčajné mestá. Vedeli ste o tom, že je postavené na lávových terasách a priamo z tohto miesta máte výhľad na Vezuv? Okrem tejto nádhernej scenérie môžete v Sorrente vidieť baziliku sv. Antonina z 11. storočia či chrám sv. Francesca zo 14. storočia.

Ak si chcete odniesť zo Sorrenta tradičný suvenír, kúpte ho na Corso Italia, kde nájdete typické módne butiky. Ak nie ste na módu, prezrite si uličky pri Via San Cesareo. Na tomto mieste nájdete rôzne remeselné kožené výrobky, domáce limoncello a obchody s miestnymi labužníckymi pochúťkami.

V Sorrente sa s nami môžete zastaviť vo výrobni zmrzliny. Talianska zmrzlina je jedna z najlepších na svete a vy sa ju priamo naučíte vyrábať z lokálnych surovín. Tento zážitok si nesmiete nechať ujsť!

https://allthingsamalficoast.com/


Ravello – kultúrne srdce pobrežia Amalfi

Impozantná krása mesta Ravello láka nielen turistov, ale dlhé stáročia lákala aj slávnych hudobníkov akými boli Wagner, Rostropovich, Toscanini či maliarov ako Escher a Turner. Svoj čas tu strávili v honosných vilách, ktoré môžete momentálne obdivovať i vy. Pri návšteve Ravella nesmiete vynechať Villu Rufolo, ktorá bola postavená v polovici 13. storočia a so svojou architektúrou predstavuje jednu z najvýznamnejších stavieb južného Talianska.

Ďalšou zaujímavou vilou je Villa Cimbrone. Táto vila je je vizionárskym dielom lorda Williama Becketta, ktorý v roku 1904 kúpil vtedajší opustený statok a pomocou eklektickej zmesi architektonických štýlov toto miesto premenil na honosné sídlo.TOP 5 zážitkov, ktoré musíte okúsiť na Amalfi

Rozhodli ste sa pre dovolenku na Amalfi? Týchto TOP 5 zážitkov musíte jednoducho okúsiť na vlastnej koži! Ak máte radi aktívnejšiu dovolenku a nielen vylihovanie pri mori, čítajte ďalej.


Musíte navštíviť jaskyňu Grotta dello Smeraldo

Táto malá krasová jaskyňa sa formovala dlhé tisícročia a postupne sa plnila morskou vodou. V jej útrobách uvidíte magickú smaragdovú vodu, ktorej farba vzniká vďaka slnečnému svetlu prechádzajúcemu cez tyrkysové vlny a podvodné otvory. Počas plavby na člne pozorne počúvajte sprievodcu. Jaskyňa je opradená zaujímavou legendou.
Musíte sa prejsť Cestou bohov (Il Sentiero degli Dei)

Prečo sa Cesta bohov volá Cesta bohov? Pretože vedie ku nádherným scenériám, ktoré z pláže neuvidíte a takýto výhľad majú len samotní bohovia. Aj keď je na Amalfskom pobreží veľmi teplo, nenáročná túra spestrí vašu dovolenku. Ak sa budete chcieť prejsť po Ceste bohov, vyberte si trasu z Ageroly smerom do Nocelle. Táto trasa ide mierne dolu kopcom a je tak jednoduchšia pre všetky vekové kategórie. Trasa je dlhá 7,8 km a zvládnete ju prejsť približne za 3 hodiny.


Musíte ísť do klubu Africana

Ak milujete nočný život, klub Africana v meste Praiano je tým miestom, kam rozhodne musíte ísť. Klub Africana bol prvýkrát otvorený už v roku 1962 a najväčšou zaujímavosťou je, že je postavený priamo v skale a skoro na úrovni mora. Kto sa môže pochváliť tým, že tancoval a pil drinky v klube, ktorý sa nachádzal v skale?


Musíte ochutnať syr z Monti Lattari

Ak chcete ochutnať niečo, čo nikde inde v Taliansku nebude mať tú pravú chuť, ochutnajte rôzne druhy ovčích a kravských syrov, ktoré sa pasú na pohorí Monti Lattari. Amalfi nie je len o historických mestečkách a výhľadoch. Ak zablúdite do Ageroli a Tramonti, nájdete v nich množstvo malých rodinných mliekarní, kde nájdete rôzne druhy chutných syrov, ktoré nikde inde nenájdete.


Musíte sledovať západ slnka z hocakej pláže alebo terasy

Je jedno z akej pláže alebo terasy sa budete pozerať na západ slnka. Západ slnka na Amalfi je očarujúcou záležitosťou, ktorú si nesmiete nechať ujsť. Lúče slnka opierajúce sa o historické budovy a pokojné more bude dokonalou bodkou za každým dňom.


Tak čo poviete? Navštívite ho tento rok?