• Timea Drozdiakova

Amalfitánske pobrežie vás ohúri svojou pestrofarebnosťou

Na začiatok si predstavte najromantickejšie miesto v Taliansku. Napadli vám hneď Benátky alebo Verona? Ihneď na ne zabudnite. Videli ste už Amalfitánské pobrežie? Určite ste si niekde na sociálnych sieťach všimli vysvietenú, nočnú fotografiu nádherného mesta Positano.

Photo: Pixabay


Amalfitánske pobrežie leží v regióne Kampánia na juhozápade Talianska a obmývajú ho priezračné vody Tyrhénskeho mora. Poďme sa pozrieť na miesta, ktoré vás presvedčia o tom, že Amalfitánske pobrežie by malo byť na vašom cestovateľskom zozname.


Amalfi – symbol Amalfského pobrežia

Hlavné mesto Amalfského pobrežia zozadu strážia svahy Monti Lattari a v prednej časti sa rozprestiera čisté more s nádhernými plážami. Hlavnou dominantou mesta je katedrála z 9. storočia, ku ktorej sa dostanete cez 62 schodov. Z jej vrchu sa vám naskytne výhľad na celé hlavné námestie mesta Amalfi. Centrum mesta je popretkávané malými uličkami s bielymi domčekmi, na ktoré zhliadajú historické strážne veže ako napríklad Torre Saracena ležiaca kúsok od kláštora sv. Francesca. Ku mestu Amalfi sa viaže dlhoročná tradícia ručnej výroby papiera, známeho ako Bambagina.

Photo: Pixabay

Positano – miesto odpočinku Panny Márie

Positano by zaradili Taliani medzi najkrajšie miesta z celého Talianska. Všade okolo seba uvidíte farebnú architektúru, ktorú dokonale dopĺňa nádherné, čisté more a rôzne druhy zaujímavej flóry. Positano je romantickým mestečkom, kde ulice lemujú malé obchodíky s tradičnými suvenírmi. Ku magnetkám si však nezabudnite kúpiť kvalitné, ručne vyrábané sandále, ktoré určite využijete na prechádzkach v náročnejšom teréne.

Photo: travel etc


Na mesto Positano sa viaže legenda, ktorá vysvetľuje jeho názov. Kedysi dávno sa na toto miesto doplavila turecká loď, ktorá mala na palube obraz Panny Márie. Ako kapitán odpočíval, zrazu počul tichučký šepot slov ,,posa, posa", čo znamená v preklade ,,položte ma", ktorý vychádzal práve z tohto obrazu. Kapitán vzal obraz do rúk a položil ho na more. V tom okamihu sa začala loď akoby zázrakom vznášať a vedel, že urobil dobre. Na mieste, kde more vyplavilo obraz, postavili miestni obyvatelia kostol ako symbol miesta odpočinku Panny Márie.

Photo: travel etc

Sorrento – mesto na lávových terasách

Talianske mestečko Sorrento nepatrí medzi obyčajné mestá. Vedeli ste o tom, že je postavené na lávových terasách a priamo z tohto miesta máte výhľad na Vezuv? Okrem tejto nádhernej scenérie môžete v Sorrente vidieť baziliku sv. Antonina z 11. storočia či chrám sv. Francesca zo 14. storočia.


Ak si chcete odniesť zo Sorrenta tradičný suvenír, kúpte ho na Corso Italia, kde nájdete typické módne butiky. Ak nie ste na módu, prezrite si uličky pri Via San Cesareo. Na tomto mieste nájdete rôzne remeselné kožené výrobky, domáce limoncello a obchody s miestnymi labužníckymi pochúťkami.

V Sorrente sa s nami môžete zastaviť vo výrobni zmrzliny. Talianska zmrzlina je jedna z najlepších na svete a vy sa ju priamo naučíte vyrábať z lokálnych surovín. Tento zážitok si nesmiete nechať ujsť!

Ravello – kultúrne srdce pobrežia Amalfi

Impozantná krása mesta Ravello láka nielen turistov, ale dlhé stáročia lákala aj slávnych hudobníkov akými boli Wagner, Rostropovich, Toscanini či maliarov ako Escher a Turner. Svoj čas tu strávili v honosných vilách, ktoré môžete momentálne obdivovať i vy.

Photo: tesori d'Italia


Pri návšteve Ravella nesmiete vynechať Villu Rufolo, ktorá bola postavená v polovici 13. storočia a so svojou architektúrou predstavuje jednu z najvýznamnejších stavieb južného Talianska.

Ďalšou zaujímavou vilou je Villa Cimbrone. Táto vila je je vizionárskym dielom lorda Williama Becketta, ktorý v roku 1904 kúpil vtedajší opustený statok a pomocou eklektickej zmesi architektonických štýlov toto miesto premenil na honosné sídlo.


Chcete zažiť Omamné Amalfi na vlastnej koži? Viac TU

Slow it _zelená.png