• Timea Drozdiakova

LEGENDA O FONTÁNE TREVI

Fontána di Trevi je spolu so slávnym Koloseom jednou z hlavných atrakcií Večného mesta: Ríma.

Foto: Pixabay


Každoročne priláka milióny turistov a preto sa ani nemôžeme čudovať, že sa už viackrát stala zákulisou filmov, ktoré sa vpísali do histórie nielen talianskej, ale aj svetovej kinematografie.


Kto by si napríklad nepamätal nádhernú scénu z Felliniho filmu "La dolce vita", kde Anita Ekberg zmyselne pozýva nemotorného Marcella Mastroianniho, aby sa s ňou okúpal vo fontáne?


Fontána di Trevi je však opradená mnohými legendami, ktoré vzbudzujú zvedavosť návštevníkov.


Jedným z najznámejších je určite mýtus o hode mincou.

Ako každý príbeh, aj o vzniku tejto tradície existuje viacero verzií, niektoré sa pripisujú zvykom starých Rimanov, iné slávnym filmom, vďaka ktorým sa Piazza di Trevi stala nesmrteľnou.


Viacerí nemeckí historici však tento zvyk pripisujú Wolfgangovi Helbigovi, významnému archeológovi z 19. storočia, ktorý sa rozhodol v momente, keď opúšťal Rím, hodiť do fontány mincu na znamenie toho, že sa do Ríma čoskoro vráti.

A neuveríte, ale ona sa vrátil!

Odtiaľto ľudia začali veriť, že keď do fontány di Trevi hodia starodávnu mincu a vypijú pohár vody zo samotnej fontány, na spiatočnej ceste domov ich bude sprevádzať šťastie.


Dnes sa už voda vo fontáne di Trevi piť nedá, ale táto povesť sa dodnes zachovala. Avšak pozor! Mincu musíte hodiť otočení chrbtom k fontáne, pravou rukou smerom k ľavému boku a so zatvorenými očami!


Iná verzia legendy je inšpirovaná filmom "Tri mince vo fontáne di Trevi" od Jeana Negukesca.

Tá hovorí, že ak hodíte tri mince do veľkej “centrálnej misy”, prvá vám zaručí návrat do Ríma, druhá vám umožní stretnúť lásku vášho života a tretia splní vaše želanie o svadbe!


Foto: Pixabay


To však ešte stále nie je všetko! Hod mincou do Fontány di Trevi má ešte jednu, oveľa romantickejšiu verziu.

Možno nie každý vie, že miesto, z ktorého vyteká voda do fontány, premenovala na Aqua Virgo v roku 19 n. l. skupina vojakov generála Agrippu. Títo sa pri fontáne zastavili po návrate z vyčerpávajúcej vojny, aby sa osviežili na radu mladej panny. Táto im sľúbila, že ak sa z prameňa napijú, ona im zabezpečí ich šťastný návrat domov k milovaným manželkám.


Preto dievčatá ešte donedávna nútili svojich priateľov, aby sa pred každou dlhšou cestou napili vody z fontány. Ale nie hocijako!

Vodou sa musel naplniť pohár, ktorý nebol nikdy predtým použitý a po napití sa, dievča muselo pohár rozbiť. Takto sa spečatila dlhotrvajúca a nikdy nekončiaca láska a vzdialení snúbenci boli verní a pripravení vrátiť sa rovno do náručia svojej milovanej.


Táto tradícia hádzania mince znamená, že do fontány di Trevi sa každý rok vhodí približne 1,5 milióna eur, plus mínus jedna minca :).


Je však prísne zakázané vyberať peniaze z vody. Túto činnosť vykonávajú každé ráno na to určení pracovníci.

Oficiálna verzia tvrdí, že takto vyzbierané peniaze sa potom darujú organizácii Caritas, ktorá ich využíva na poskytovanie prístrešia pre rímskych bezdomovcov, fungovanie bezplatných jedální, zdravotnej a finančnej pomoci pre ľudí v núdzi a "emporií solidarity", podobných bezplatným supermarketom pre všetkých, ktorí si nemôžu dovoliť platiť za základné potreby vrátane potravín.


Tak čo poviete, pokúsite sa podplatiť vaše šťastie na našom víkendovom pobyte?