• Timea Drozdiakova

POZNÁTE IYENGAR JOGU?

Všade sa dočítame o rôznych štýloch jogy ale len málo z nás medzi nimi pozná rozdiel. A nehanbite sa to priznať, patrím k nim aj ja. Úprimne povedané, s jogou som len nedávno začala a tiež som dlho googlila a hľadala rozdiely a ten správny štýl pre mňa.


Preto som sa rozhodla napísať sériu článkov, v ktorých sa budeme venovať jednotlivým štýlom jogy, nech vám to rozhodovanie trochu uľahčíme.


V tomto článku sa budeme venovať jednému z najznámejších a najrozšírenejších štýlov jogy – yengar.


Tak poďme na to:

Iyengar joga je štýl, ktorý je známy najmä pre svoju precíznosť.

V 20. storočí ju vytvoril a rozvinul B.K.S. Iyengar, ktorý sa zaslúžil o rozšírenie tejto disciplíny na Západ. Ak si myslíte, že pri tomto štýle jogy si musíte pamätať kopec póz, tak sa mýlite. Toto cvičenie je zamerané len na niekoľko asán, v ktorých sa ale zotrváva pomerne dlho a dôležité je hlavne, ako ich vykonávate a nie to, ako často.


Komu ju odporúčame:

Iyengar joga je známa svojimi liečivými účinkami a preto ju odporúčame hlavne ľuďom so zlým zdravotným stavom a rôznymi fyzickými problémami. Tento typ jogy zvyšuje silu a flexibilitu, čo vedie cvičiaceho k dosiahnutiu úplného zdravia tela, mysle a ducha.Metóda Iyengar je známa svojím dôrazom na presné „zarovnanie“ tela, ktoré sa dosahuje pomocou podpier, ako sú bloky, popruhy, vankúše a stoličky.

Podľa štýlu Iyengar, ak je telo umiestnené veľmi špecifickým spôsobom, môže mať neuveriteľné zdravotné výhody. Vďaka podpore môže každý cvičiaci, dokonca aj ten, ktorý má vážne zdravotné problémy, dosiahnuť skvelé výsledky, ak bude pravidelne cvičiť.


Na rozdiel od iných štýlov, ako je aštanga, vinjása joga alebo anusara, tu neexistujú žiadne sekvencie, pri ktorých sa nikdy nezastavíte, väčšinu času zostávate nehybne ležať na podložke a vykonávate konkrétnu asánu. Ale aj keď medzi jednotlivými pozíciami nie je žiadny pohyb, nemyslite si, že tento štýl nevyžaduje žiadnu fyzickú námahu. V skutočnosti je dlhodobé udržanie pozícií veľmi náročné.

Často sa skúsení študenti, ktorí cvičia iné štýly jogy, rozhodnú vyskúšať tento štýl, aby lepšie pochopili usporiadanie asán, pretože v niektorých štýloch sa na ne často zabúda.Meditácia v akcii

Meditácia je podľa Iyengara stav mysle, ktorý sa nedá naučiť. Skúsenosť meditácie prichádza, keď je študent pripravený. To zdôrazňuje ďalší dôležitý aspekt Iyengar jogy: meditáciu v akcii. Podľa majstra možno meditovať aj počas vykonávania ásan.

To prináša veľké výhody, pretože:

Počas cvičenia meditujete a zároveň vykonávate asánu, čím sa vase telo posilňuje, obnovuje sa rovnováha a vy hlboko spoznávate sami seba.


Závery

Iyengar joga je pravdepodobne najlepšou metódou, ako sa naučiť základné aspekty jogy a hlboko pochopiť svoje telo a jeho fungovanie. Navyše, ak sa budete riadiť aj filozofiou, na ktorej je tento štýl založený, teda Jogovými sútrami, dosiahnete hlboké zlepšenie aj vo svojom živote.

Ak hľadáte precízny štýl jogy, ktorý prináša obrovské zdravotné výhody a výrazne zlepšuje vaše telo, myseľ a ducha, Iyengar joga je presne to, čo potrebujete.Mimochodom: Získanie certifikátu v tomto štýle nie je jednoduché a trvá dlho, takže ak máte certifikovaného učiteľa, môžete si byť istí, že tvrdo študoval a má hlboké znalosti o joge. A mimochodom, my ho pre vás máme, viď Lenka.