• Timea Drozdiakova

NEAPOLSKÝ ZÁLIV V SEBE UKRÝVA 3 ČAROVNÉ OSTROVY

Dovolenka na 3 očarujúcich ostrovoch Neapolského zálivu nadchne dobrodružnú i romantickú dušu. Ostrovy v sebe ukrývajú krásne miesta a dychvyrážajúcu prírodu. Väčšina ostrovov v tomto zálive vznikla sopečnou činnosťou, vďaka ktorej je na nich cítiť nezabudnuteľnú atmosféru.


Najskôr si prejdime trochu geografie. Neapolský záliv sa nachádza, ako už z názvu vyplýva, pri meste Neapol. Tiahne sa približne 30 km pozdĺž južného Talianska a okrem ostrovov Ischia, Capri a Procida v sebe ukrýva aj ďalšie malé ostrovčeky, ako napríklad Nisida a Vivara.

Foto: Pixabay

Ischia – kráľovná minerálnych prameňov

Ostrov Ischia sa stal slávnym vďaka filmovému producentovi Angelovi Rizzolimu. Vďaka jeho filmom sa stal medzinárodnou turistickou destináciou, ktorú navštevujú hollywoodske a talianske divy, umelci a hudobníci. Okrem toho je Ischia známa aj ako ,,Zelený ostrov", vďaka miestnej vegetácii.

Ischia bola obľúbená už medzi starými Rimanmi, ktorí využívali jej termálne pramene. Užívali si ich liečivé účinky, ktoré sa určite zídu ako prevencia pred chorobami i v tomto pandemickom období, ktorému momentálne čelí celý svet. Navštívte jednu z viacerých termálnych záhrad a užite si tak relaxačný pobyt na tomto ostrove. Najväčším a najznámejším termálnym parkom na ostrove sú termálne záhrady Poseidon, ktoré sú považované za najkrajšie v Taliansku. Skoro všetky termálne parky disponujú bazénmi s liečivou vodou a rôznymi ďalšími kúpeľnými i kozmetickými procedúrami, vďaka ktorým vaše telo naberie na sile.


Foto: Pixabay

Capri – ostrov Sirén

Legenda o ostrove Capri hovorí, že Homérov Ulysses plaviaci sa po miestnych vodách prikázal svojim námorníkom, aby si vyplnili uši voskom aby nepočuli zvodné piesne Sirén, dcér boha mora. Sám Ulysses však chcel počuť nádherné hlasy sirén, a tak sa pripútal k stožiaru lode, aby nemohol uniknúť. Vábivé piesne Sirén možno začujete i vy. Dávajte si preto pozor.

Legendy o Sirénach nie sú jedinou zaujímavosťou ostrova. Vedeli ste, že skaly na Capri sa vytvorili už pred 65 až 190 miliónmi rokov? Prechádzať sa po takomto povrchu je už len samo o sebe zážitkom.

Ak chcete zažiť výlet, na ktorý určite nikdy nezabudnete, navštívte jaskyňu Blue Grotto, ktorá slúžila pred 2 000 rokmi ako súkromné plavecké miesto cisára Tiberia. Nechajte sa iba za 12 Eur odviesť člnom na toto nádherné miesto, kde si môžete zaplávať v tej najmodrejšej vode, ktorú nikde inde na svete nenájdete.


Ďalšou najznámejšou atrakciou ostrova Capri sú Faraglioni, v preklade Zuby príšer. Tieto tri skaly vystupujúce z mora je možné vidieť na kilometre ďaleko a ich charakteristické črty ste mohli vidieť aj v reklamách známych módnych značiek. Legenda vraví, že ak sa budete plaviť pomedzi tieto skaly a pobozkáte niekoho, prinesie vám to šťastie.


Foto: Pixabay

Procida – pôvabná slečna Neapolského zálivu

Prečo slečna? Pretože Procida je malý, tichý ostrovček, kde na každom kroku pocítite pôvabnú atmosféru pláží obsypaných čiernym pieskom. Na ostrove Procida spoznáte pravú taliansku náturu, pretože na tomto mieste nenájdete priveľa turistov. Väčšina turistov si svoje výlety nasmeruje na Ischiu alebo Capri, ale o Procide vie iba málokto. Pre vás o to lepšie.


Procida vám učarí farebnou atmosférou rybárskych domov, po ktorých sa tiahnu citróny, broskyne a jahody. Stačí sa len načiahnuť a v rukách budete držať nestriekané ovocie plné šťavy.

Už z diaľky uvidíte jedinečný symbol ostrova, žltú kupolu Santuario Santa Maria delle Grazie. Akonáhle vstúpite do tohto kostola, vašu pozornosť zaujme nádherný interiér so zlatými stropmi. Kúsok za kostolom sa nachádza pozostatok z opevnenej časti mesta z 15. storočia, Terra Murata. Z tohto miesta sa vám naskytne výhľad, aký neuvidíte zo žiadneho iného miesta na ostrove.


Foto: Pixabay

Uchvátili vás ostrovy Neapolského zálivu rovnako, ako nás?