• Timea Drozdiakova

Gastrozážitky naprieč celou Sicíliou

Talianska kuchyňa patrí bezpochybne medzi tie najlepšie na celom svete. Sicílska kuchyňa však patrí medzi tie najlepšie v celom Taliansku. Čerstvé ryby, zelenina a najmä ovocie, ktoré tu vďaka podnebiu má skvelé podmienky, chutia úplne inak ako tie, ktoré nájdete u nás v regáloch.

Predstavte si, že sa prechádzate medzi olivovníkmi či citrónovníkmi. Domácim rastú v záhradách pomaranče a na kaktusoch pyšne stoja kaktusové plody. Čerstvé melóny, hrozno či nektárinky majú tak dokonalú, plnú chuť, že sa nebudete vedieť dojesť čerstvého ovocia.


Keď sa povie predjedlo, každý si predstaví niečo ľahko stráviteľné. Na Sicílii je to trošku inak. Predjedlá sú bohaté a rozdávajú sa vo veľkých porciách. Typickým predjedlom je Caponata, pokrm z baklažánu. Baklažán na Sicílii má úplne inú chuť. Jedli ste už niekedy pizzu s baklažánom? Tú musíte rozhodne vyskúšať, pretože jej chuť je neopísateľná! Ako ďalšie predjedlá sú pripravované rôzne sušené paradajky s olivovým olejom, malé morské plody, šaláty a čerstvý kukuričný chlieb.

Foto: ilgiornaledelcibo.it


Keď si utriete ústa od predjedla, dajte si glg bieleho vínka a pripravte sa na hlavný chod. Ako hlavný chod sa podávajú najčastejšie pokrmy z mäsa a rýb. V menu reštauráciách nájdete tuniaka, sardinky či mečúňa. Ak sa rozhodnete pre rizoto či cestoviny, pripravte sa že ku týmto dvom jedlám dostanete misku parmezánu. Tu sa ním naozaj nešetrí. Pri výbere pokojne poproste čašníka, aby vám kuchár pripravil niečo špeciálne.


Medzi miestne hlavné jedlá patria ryby, vyprážané jedlá, sušené ovocie, sladkokyslé omáčky a hlavne olivový olej. V každej oblasti Sicílie nájdete skoro rovnaké jedlá, avšak zároveň s úplne inou chuťou. Pre každú oblasť sú charakteristické rôzne druhy prípravy jedál či použité bylinky a korenie na dochutenie.

Mimoriadne bohatstvo sicílskej kuchyne je poctou Stredozemnému moru. Sicílska kuchyňa predstavuje jasný odraz kultúrnych vrstiev, ktoré sa na tomto mieste vyskytli počas tisícročnej histórie ostrova. Táto úžasná kombinácia chutí a farieb zrodila jednu z najvyváženejších kuchýň na svete - stredomorskú kuchyňu, ktorá je dokonca zaradená na zozname nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.


Sicílčania milujú jedlo a užívajú si ho najmä vo večerných hodinách, kedy sa vonku ochladí o pár stupňov, ale stále je veľmi teplo.

Medzi tradičné dezerty patria cannoli, cassata, marcipán a granita. Od predjedál až po dezerty sú sicílske jedlá skutočnými klenotmi, ktoré si vyžadujú dlhú prípravu. Dom pre nich predstavuje chrám, v ktorom sa konajú starodávne rituály. Varenie je rituál, rovnako ako konzumácia jedál. Rodiny sedia spolu pri stole, často ich sprevádzajú susedia, priatelia a príbuzní.

Sicílske kulinárske umenie si vychutnáte aj priamo v uliciach. Via del Plebiscito v Katánii je známa aj ako „mäsová cesta“. V Sirakúzach si spolu s cannoli a cassata môžete kúpiť cuccìa, sladkosť pripravenú zo syra ricotta a sladkej kukurice. Hneď po orientálnych metropolách je Palermo pre svoju kultúru pouličného jedla 5. najdôležitejším mestom na svete. Arancini, panelle, vyprážaná pizza, pani ca meusa sú len niektoré z mnohých špecialít, ktoré plnia vozíky pouličných predavačov.


Ak chcete vyskúšať špeciality, ktoré nenájdete nikde inde na svete v takom veľkom množstve, ochutnajte sicílske dobroty z pistácií. Nemyslite na to, ako chutia výrobky z pistácií u nás. Ich pistáciový krém je ako pohladenie pre dušu a pistacchio – pistáciový likér, chutí neopísateľne skvele. A to nevravíme o pistáciovej zmrzline.


Vyrazte si počas svojej dovolenky na Sicílii do nočných ulíc či na mólo. Všade stretnete pouličných predavačov, ktorí vám budú núkať ich skvelé pochutiny.Slow it _zelená.png