• Timea Drozdiakova

SICÍLIA PRE GURMÁNOV

Sicílska gastronomická tradícia je jednou z najbohatších a najvýznamnejších v Taliansku, pretože je výsledkom vplyvov rôznych kultúr, ktoré sa na Sicílii miešali po tisícročia.

Preto sa pripravte na to, že vaša dovolenka na Sicílii bude prakticky jedna veľká hostina, pri ktorej prasknete od prejedania sa.

Tradičných lahôdok je tu veľa a preto vybrať len niekoľko z nich, je veľmi ťažké. Napriek tomu vám prinášame výber tých, ktoré by ste (podľa mňa) mali na vašej dovolenke na Sicílii určite ochutnať.


Foto: Antonio Sessa


Pasta alla norma

Medzi typické sicílske jedlá patria cestoviny alla norma. Pôvodne pochádzajú z Katánie, ale nájdete ich v každej reštaurácii a tradičnej trattorii.

Pripravuje sa z makarónov alebo iných druhov krátkych cestovín a potom sa posype čerstvými paradajkami, vyprážanými baklažánmi, bazalkou a posype slanou ricottou. Ja osobne milujem baklažány, takže toto jedlo s niekoľkými malými obmenami často pripravujem aj doma.

Zaujímavosť: pôvod tohto pokrmu je údajne inšpirovaný slávnou operou Vincenza Belliniho, ktorý sa narodil v Catanii.


Foto: www.buttalapasta.it


Arancino o arancina

Arancin* je skutočná bomba (v každom zmysle slova). Sicílčania sa o názov tohto tradičného sicílskeho pokrmu totižto hádajú už pekných pár rokov.

- Arancina sa nazýva v Palerme a na západnej Sicílii. Má guľovitý tvar a pripravuje sa s mletým mäsom alebo maslom.

- Arancino je výraz používaný v Catanii a na východnej Sicílii, má trojuholníkový tvar - možno je to pocta sopke Etna, je viac žltý a náplň obsahuje nakrájanú mäsovú omáčku a hrášok.


Samozrejme, môžu byť plnené rôznymi spôsobmi, a to na celej Sicílii.


Foto: www.zottarella.com


Caponata

Ďalším sicílskym pokrmom, ktorý by ste nemali vynechať, je caponata. Ak ste rovnako ako ja milovníkmi baklažánov, Sicília je váš malý kúsok raja.

Ide o pokrm chudobných, ktorý je ale bohatou zmesou stredomorských chutí a má sladkokyslú chuť. Čo vám mám povedať... Úžasné!

Existujú rôzne recepty, ale spoločnými ingredienciami sú vyprážané baklažány, zeler, cibuľa, soľ, paradajky, kapary, ocot, olivy a cukor. V sprievode chleba sa stáva samostatným jedlom, ale často ho nájdeme medzi predjedlami.

Foto: www.lacucinaimperfetta.com


Pane, panelle e crocché

Tu sa stretávame s kráľom pouličného jedla spolu s arancino: chlebom a panelle.

Panelle sa vyrábajú z cícerovej múky, vody, petržlenovej vňate a soli. Potom sa cesto nakrája a usmaží.

Tieto štvorčeky, ako ich nazývame, sa ukladajú do sezamovej žemle (typickej pre Palermo) spolu s crocché alebo zemiakovými kroketami (cazzilli), korením a petržlenovou vňaťou.

“Ekonomické” občerstvenie ale veľmi dobré a energické. V minulosti to bol rýchly a alternatívny zdroj bielkovín k mäsu.


Sarde a beccafico

Medzi typické sicílske jedlá patrí sarde a beccafico, pomerne energické a chuťovo výrazné jedlo, podávané ako predjedlo alebo hlavný chod.

Každé mesto má svoj vlastný tradičný recept, ale sardinky sa zbavia šupín a vnútorností, zrolujú sa a naplnia strúhankou, cukrom, cesnakom, sultánkami, petržlenovou vňaťou a píniovými orieškami (toto je palermská verzia). Pripevnia sa špáradlom a niekoľko minút sa pečú.


Le stigghiole

Ďalším sicílskym a palermským jedlom sú stigghiole, ktoré sú spolu s arancini, pane e panelle a pani ca meusa (sendvič so slezinou) dokonalým príkladom sicílskeho pouličného jedla.

Stigghiola je jedlo pre chudobných, ktoré sa pripravuje z jahňacích, ovčích a kozľacích čriev obalených okolo stoniek jarnej cibuľky a petržlenu. Tie sa šikovne zviažu a opečú na uhlí.

Na sicílskych stoloch je ich veľa, najmä na Veľkú noc, ale nájdete ich aj na uliciach, námestiach alebo na trhu.


Foto: https://lacucinadisusana.blogspot.com/


A prejdime na dezert!


Hriech by bol nezačať kráľom sicílskeho pečiva - Cannolo siciliano

Úprimne povedané, keď ho vidím v cukrárni u nás na severe, nikdy si ho nekúpim. Nie preto, že by mi nechutil, ale tomu pravému sicílskemu sa nikdy nevyrovná. Kto ho raz ochutnal, chápe.

Táto zrolovaná, chrumkavá oblátka z vyprážaného cesta sa dokonale hodí k zamatovo čerstvej ricotte. Úžasné! Cannolo sa zvyčajne obohacuje kandizovanou pomarančovou kôrou, čokoládovými lupienkami alebo pistáciovými zrnkami.

Všetky bary a cukrárne sú vybavené tak, aby ho mohli predávať, pretože dopyt po ňom je vysoký.


Zábavný fakt: cannolo sa kedysi pripravovalo počas karnevalu, ale veľmi rýchlo sa stalo symbolom Sicílie na celom svete.


Cassata siciliana

Koľkokrát ste už počuli o tomto svetoznámom koláči, ktorý je spolu s cannolo známy po celom svete?

Cassata sa vyrába z čerstvej ovčej ricotty, mandľovej hmoty, piškótového cesta, cukrovej polevy a kandizovaného ovocia. Výsledkom je elegantný koláč s barokovým zdobením a pastelovými tónmi, ktorý je veľmi chutný. Rozplýva sa v ústach... len ho skúste!


Foto: www.granarolo.it


Ako sa raňajkuje na Sicílii? Zvláštne ale stojí to za skúšku!


Granita con brioche

Ráno sa tu podáva veľa typických sicílskych sladkostí vrátane cannoli, cassate a briošky. Typickými raňajkami v letných mesiacoch je však brioška s granitou. Ak ste gurmán, tieto raňajky musíte bezpodmienečne skúsiť.

Granita, rozšírená po celej Sicílii, je zrnitá a hustá tekutina, čiastočne zmrazená, vyrobená z vody, cukru a hlavnej ingrediencie (citrón, káva, pomaranč, mandle, pistácie atď.).

K tomu sa podáva brioška col tuppo z kysnutého cesta. Kontrast medzi studenou granitou a brioškou je veľmi zvláštny!

Granita je tiež výborným osviežením a popoludňajším občerstvením a nie je ťažké nájsť ju buď v baroch, alebo v špeciálnych stánkoch, kde sa predáva len granita.

Briošku si môžete vychutnať aj so zmrzlinou... výborná!Toto sú typické sicílske jedlá a všeobecne to, čo sa dá jesť na Sicílii. Mnohé jedlá pochádzajú z Palerma alebo z iných hlavných miest, ako sú Messina, Trapani a Catania, a potom sa rozšírili po celej Sicílii.


Čo k tomu dodať... skôr ako pôjdete na Sicíliu, držte diétu, pretože všetky tieto špeciality sa nedajú vynechať! A po návrate zo Sicílie sa môžete k nám pripojiť na našom víkendovom pobyte o zdravom stravovaní. Prebytočné dovolenkové kilečká vyskáčeme spolu!