• Timea Drozdiakova

TOP 5 miest, ktoré musíte navštíviť v Toskánsku

Nekončiace polia posiate vysokými cyprusmi, olivovými hájmi, vynikajúcou gastronómiou a ešte lepšími vínami. Toto je Toskánsko. Oblasť v Taliansku, z ktorej nesmiete odísť bez ochutnávky skvelého Chianti či tých najlahodnejších syrov, aké v Taliansku nájdete. Kam sa vybrať, ak budete v Toskánsku?


Jednoznačne do Florencie

Florencia je miestom, ktoré kedysi hostilo umeleckých velikánov, akými boli Leonardo da Vinci či Michelangelo. Jej história je ovplyvnená dávkou renesancie, ktorú môžete pozorovať na každom rohu. Pri potulkách Florenciou nesmiete vynechať Piazza del Duomo. Na tomto mieste to priam dýcha renesanciou. Dominantou panorámy námestia je Brunelleschiho kupola a hneď vedľa nej sa týči Giottova veža s mramorovou tvárou.

Ak ste milovníkmi umenia, určite navštívte galériu Uffizi, ktorá sa nachádza v bývalom paláci Mediciovcov. Táto galéria je plná umeleckých diel od tých najznámejších maliarov či sochárov.Pisa nesmie chýbať na vašom zozname

Pisa sa preslávila známou ikonou Talianska, Torre Pendente. Šikmou vežou stojacou vedľa katedrály na otvorenom priestranstve, známom ako oblasť zázrakov, Campo dei Miracoli. Jemné mramorové arkády zvonice z 12. storočia by z tejto pamiatky urobili jednu z veľkolepých turistických atrakcií Talianska aj v tom prípade, ak by stála úplne rovno. Okrem tohto svetového unikátu je Pisa univerzitným mestečkom a rodiskom Galilea Galileiho.

Foto: Pixabay


Očarujúca Siena

Medzi najzaujímavejšie pamiatky Sieny patrí jednoznačne katedrála Santa Maria Assunta, ktorá je umeleckým dielom zvnútra i zvonka. Jej ohromujúcu fasádu vytvoril Giovanni Pisano. Je postavená z bieleho, zeleného a červeného mramoru zdobeného plastikami či benátskou mozaikou. Neďaleko katedrály sa nachádza námestie Piazza del Campo. Priestranné námestie v tvare hrebenatky, ktoré bolo dejiskom talianskych slávnych dostihov Palio.


Foto: Pixabay


Historické San Gimignano

Ak chcete vidieť, ako vyzeralo Toskánsko v stredoveku, vyberte si takmer nedotknuté stredoveké mesto San Gimignano (čítajte san džimiňáno). Užite si prechádzky po úzkych, kľukatých uličkách popri neporušených múroch z 13. storočia. Obdivujte miestne veže, ktoré symbolizovali postavenia konkurenčných rodín a vnímajte túto neopísateľnú atmosféru.


Foto: Pixabay

Umelecké Arezzo

Nenápadné mesto Arezzo sídliace na kopci lákalo už od rímskych čias rôznych umelcov a básnikov, ktorí na tomto mieste zanechali nespočetné množstvo architektonických pamiatok. Arezzo je pre milovníkov umenia skutočným pokladom. Je to najmä vďaka dedičstvu od jedných z najnadanejších umelcov, Pier della Francesca, ktorý po sebe zanechal ohromujúce fresky v kostole San Francesco a hlavné námestie Piazza Grande s elegantnou lodžiou, ktorú navrhol Vasari. Ten istý Vasari naplánoval aj Uffizi vo Florencii.Toskánsko je miestom, ktoré je očarujúce za akéhokoľvek počasia. Či je príjemná jar alebo chladnejšia jeseň, Toskánsko by ste nemali vynechať vo svojom cestovateľskom zozname.


Ak si počas vášho pobytu radi zacvičíte aj jogu, máme pre vás skvelý tip na joga pobyt.